Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: problem z doladowaniem

  1. #1
    Awatar michalgiant
    Dołączył
    Mar 2011
    Płeć
    Skąd
    Przedborów
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    37

    problem z doladowaniem

    Witam wszystkich
    Otóż po ostatniej wizycie u mechanika motor stracił moc, dzieje się to przy większych prędkościach, większym obciążeniu. Turbina jakby pompuje ale słabo. Wydaje mi się, że może wina leżeć w układzie podciśnienia, źle powpinanych wężykach. W okolicach turbiny słychać przepływające powietrze, co wcześniej tego nie było. Czy ma ktoś jasny schemat układu podciśnienia? Jeszcze zrobię zdjęcie widocznego układu i dodam. Mam schemat ale niezbyt się w nim orientuje, nie jestem pewien gdzie powinien iść przewód od kolektora ssącego (po części metalowa rurka) i jaki wężyk łączy się z wężykiem idącym w dół do turbiny już w termicznej izolacji.
    pozdrawiam



    Nazwa:  Bez tytułu.jpg
Wyświetleń: 2769
Rozmiar:  65.3 KB
    Ostatnio edytowane przez michalgiant ; 21-08-2012 o 16:33

  2. #2
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    W pierwszej kolejności sprawdź czy zawór N75 ( o którym wspomniałeś ) jest podłączony tak jak pokazuje obrazek .



    Następnie wypadało by sprawdzić pod ciśnieniem szczelność całego układu doładowania ( jest w dziale '' Zrób to sam )

    Dodatkowe pytanie , co mechanik naprawiał w aucie ( albo co psuł ) ? Da da nam to jakieś pojęcie co mógł ściągać i rozkręcać








    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  3. #3
    Awatar michalgiant
    Dołączył
    Mar 2011
    Płeć
    Skąd
    Przedborów
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    37
    Znalazłem! błąd w postaci źle po podłączanych wężyków do N75, teraz mam wszystko wg schematu. Tylko teraz turbo w ogóle nie pompuje. Wcześniej do Wastgate Actuator był podłączony wąż od układu EVAP (od trójnika za rozpórką), a N75 do rurki od kolektora ssącego. Wiec na odwrót! Nie rozumiem dlaczego na tak błędnym połączeniu turbo na starcie ciągnęło. Czy dźwignia przy turbinie sterowana właśnie zaworem N75 jest poruszana za pomocą ciśnienia czy podciśnienia? Dodam, że ów zawór pstryka wiec prądy są. A to wszystko po wymianie tłoków, nie mam mechanika w okolicy co by miał do czynienia z tymi silnikami, wiec spodziewałem się problemów po takim rozkopaniu silnika


    Pozdrawiam

  4. #4
    Awatar ZUCZEK
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    700
    Rocznik
    2007
    Kolor
    Stalowy
    Posty
    10,798
    Ulala był remontowany silnik i auto jedzie gorzej niż przed remontem, wydaje mi się że ciężko ci będzie pomóc, bo może nie chodzić jedynie o zamianę lub złe podłączenie układu turbo, w tym układzie jest nadciśnienie do WG, jak by ci to ułatwiło sprawę.
    Znowu TT znowu Cabriolet

  5. #5
    Awatar Pawel-2005
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Skąd
    Płońsk
    Pojemność
    3.2T V6
    KM
    7xx
    Rocznik
    2000
    Kolor
    srebrny
    Posty
    9,782
    a czy wg jest napięty odpowiednio? Jeżeli była demolka to przyczyn może być bardzo dużo....ktoś ogarnięty musiał by to sprawdzić

  6. #6
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Cytat Zamieszczone przez michalgiant Zobacz posta
    Czy dźwignia przy turbinie sterowana właśnie zaworem N75 jest poruszana za pomocą ciśnienia czy podciśnienia? Dodam, że ów zawór pstryka wiec prądy są. A to wszystko po wymianie tłoków, nie mam mechanika w okolicy co by miał do czynienia z tymi silnikami, wiec spodziewałem się problemów po takim rozkopaniu silnika


    Pozdrawiam
    Oczywiście siłownik Waste Gate ( zwany gruchą ) jest sterowany ciśnieniem wypracowanym przez turbinę .
    W zależności od tego jakie jest podawane ciśnienie na sterownik klapka WG uchyla się mniej lub bardziej co powoduje że cześć spalin omija wirnik turbiny i w efekcie jest niższe doładowanie .
    Tak więc jeśli podłączysz sterowanie siłownika bezpośrednio do wyjścia ciśnienia z turbiny to doładowanie będzie takie na jakie pozwoli twardość sprężyny w sterowniku WG ( czyli ok 0.4 -0.5 bara ) natomiast jeśli nie podłączysz go nigdzie to doładowanie zawsze będzie maksymalne możliwe a nawet niebezpieczne dla turbiny i silnika ( klapka zawsze zamknięta , wszystkie spaliny idą na wirnik ) .
    To tak w kwestii teoretycznej żeby ułatwić Ci zrozumienie jak to działa

    Wracając do Twojego problemu to faktycznie po takiej operacji sporo rzeczy może być pomieszanych , jeśli mechanik źle podłączył tak oczywiste wężyki to świadczy to o całkowitym niezrozumieniu przez niego działania silnika doładowanego i w efekcie takich niespodzianek może być znacznie więcej ..

    Na forum ciężko będzie do wszystkiego dojść chyba że nakręcisz film pokazujący gdzie zaczyna się i kończy każdy wężyk a to z kolei też jest wyzwaniem z technicznego punktu widzenia
    Najlepiej niech to zobaczy ktoś kto zna te silniki jak własną kieszeń .







    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  7. #7
    Awatar michalgiant
    Dołączył
    Mar 2011
    Płeć
    Skąd
    Przedborów
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    37
    Tak więc po przestudiowaniu dokładniejszym układu wychodzi na to, że zawór N75 ma za zadanie upuszczaniu ciśnienia na "gruszce"? Wpiąłem się trójnikiem pod przewód ciśnieniowy od N75 =||= do "gruszki", przy ostrym ruszaniu powinno spaść ciśnienie na skutek czego obieg spalin otwiera się na turbinę. Zauważyłem, że u mnie spadek jest mały. Może być mało drożny N75 czyli zapchany, bądź uszkodzony elektronicznie lub nie wiem czy to możliwe, złe sterowanie zaworem? Zły naciąg cięgna od "gruszki" wspomniany przez Pawel-2005 chyba można wykluczyć. Kusi mnie rozbiórka N75 Wykonam jeszcze logi ale nie wiem czy coś będzie istotnego. Czy jest coś jeszcze co steruje doładowaniem?

    Pozdrawiam

  8. #8
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Trochę nie tak to pojmujesz
    - spaliny zawsze idą na wirnik turbiny , to właśnie otwierająca się klapka WG powoduje że cześć z nich idzie bokiem .
    - Przy odłączonym wężyku sterującym gruchą klapka jest zamknięta i doładowanie jest '' kosmiczne ''
    - Jak na gruszkę idzie większe ciśnienie to WG otwiera się bardziej i spada doładowanie .
    - Na nie obciążonym silniku ( gazowanie na postoju ) doładowanie będzie bardzo małe i tak tego nie sprawdzisz ( nie wiem czy tak sprawdzałeś )
    - Nic poza zaworem N75 nie steruje doładowaniem oczywiście poza programem w kompie który robi to za pośrednictwem N75 . W awaryjnych sytuacjach ciśnienie może być zredukowane zaworem upustowym ( DV )sterowanym zaworem N249 .

    Tak jak wcześniej napisałem , najlepiej jak ktoś obeznany w temacie posprawdza Ci poprawność podłączenia wszystkich wężyków i węży ( na szczelność też ) bo to jest podstawa .
    Aż strach się bać jak jest elektryka podłączona bo i wtyczki można pozamieniać

    Oczywiście logi zawsze możesz zrobić i być może wyjdzie coś co da nowe światło na problem .
    Dobrze by było przeskanować też na błędy ...









    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  9. #9
    Awatar michalgiant
    Dołączył
    Mar 2011
    Płeć
    Skąd
    Przedborów
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    srebrny
    Posty
    37
    wczoraj popsikałem WD-40 N75 i jest poprawa, podłączyłem także wskaźnik ciśnienia i podczas ostrej jazdy max. doładowanie wskazało mi na okolo 0.8-0.9 bara, wiec trochę mało. Widocznie jeszcze jakieś niedomagania są. Cały układ mam na 100% dobrze, tylko jeszcze szczelność sprawdzę.
    Natomiast co do sprawdzania ciśnienia na gruszce, wykonywałem tą czynność w czasie jazdy z wężykiem przeprowadzonym pod maską i przez okno z barometrem w ręku Ten mechanizm akurat po takiej analizie jaką przeprowadziłem mniej więcej rozumiem . Po prostu w razie zapotrzebowania na doładowanie N75 zmienia kierunek ciśnienia na TIPa.

    Pozdrawiam

  10. #10
    Awatar PawelM
    Dołączył
    Sep 2011
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    brak
    Kolor
    -
    Posty
    478
    Cytat Zamieszczone przez michalgiant Zobacz posta
    [...] podczas ostrej jazdy max. doładowanie wskazało mi na okolo 0.8-0.9 bara, wiec trochę mało.[...]
    Jeżeli masz serię 225 to takie doładowanie jest dobre.

    Pozdrawiam

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •