Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: 00812 - Brake Pressure Release Solenoid (F84) prośba o pomoc w diagnozie usterki.

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2024
    Płeć
    Skąd
    Gliwice
    Pojemność
    1.8T
    KM
    224
    Rocznik
    1999
    Kolor
    śrebrny
    Posty
    2

    00812 - Brake Pressure Release Solenoid (F84) prośba o pomoc w diagnozie usterki.

    Posiadam Audi TT 8n 224KM rocznik 99. Od pewnego czasu pojawił mi się następujący błąd:

    Address 03 -------------------------------------------------------
    Controller: 8N0 907 379 E
    Component: ESP 20 CAN V004
    Coding: 18446
    Shop #: WSC 06435
    1 Błąd Zapis.:
    00812 - Brake Pressure Release Solenoid (F84)
    35-00 - -

    Generalnie błąd pojawia się losowo i znika po usunięciu w VAGu, lub czasami po wyłączeniu i włączeniu ponownie auta. W czasie gdy błąd występuje to zapala się ikonka ESP. Nie zauważyłem, aby ABS w tym czasie przestawał działać.
    Auto oddałem do diagnozy do elektronika samochodowego. Pan elektronik ocenił, że problemem jest uszkodzony sterownik ESP który znajduje się na pompie hamulcowej oraz stwierdził, że jest to typowa usterka (wada fabryczna) dla tych sterowników, która ujawnia się w każdym aucie grupy volkswagen z tych lat.
    Niestety zakup i wymiana sterownika wiąże się z kilkoma niedogodnościami.
    Jestem z Gliwic(Śląsk) i nie udało mi się znaleźć nikogo kto podjąłby się kompleksowej naprawy tego sterownika tj. demontaż, naprawa, ponowny montaż do auta. Generalnie firmy zajmujące się naprawą tych sterowników nie chcą się podejmować tego tematu, bo np. trzeba odpowietrzyć układ hamulcowy i się trzeba pobrudzić, więc preferują jedynie odbiór, naprawę i odesłanie sterownika. Oczywiście temat jest do przeskoczenia, bo można zostawić auto u mechanika, który zdemontuje sterownik, przesłać sterownik do naprawy, odebrać go i mechanik zamontuje sterownik, a jeśli naprawa się nie powiedzie, to z powrotem odesłać sterownik z reklamacją lub zacząć szukać używanego. Niestety w tym wypadku trzeba mieć możliwość uziemienia auta na jakiś czas, a ja ze wzgląd na dojazdy do pracy nie mogę sobie na to pozwolić.
    Można również rozważyć zakup używanego sterownika, ale niema się gwarancji, że będzie działać, a skoro jest to wada fabryczna to problem z jakiś czas przypuszczalnie powróci - więc znowu stracony czas i pieniądze.
    Poniekąd udało mi się w jakimś stopniu rozwiązać problem, ponieważ skontaktowałem się z firmą z Bielska Białej, która zajmuje się właśnie usuwaniem tych wad fabrycznych oraz udziela na to 2 letniej gwarancji, oraz niedaleko znalazłem warsztat, który podjąłby się demontażu i montażu sterownika, więc temat udało by się załatwić w jeden dzień. Jednakże po analizie błędu, który przedstawiłem powyżej, Pan z tej firmy stwierdził, że nie ma pewności, czy na pewno to jest ten typowy błąd dla tego sterownika, ponieważ z jego doświadczenia inaczej jest on sygnalizowany, więc ryzyko podjęcia się tej całej operacje jest za wysokie.

    I do właśnie dochodzimy do sedna sprawy, że są wątpliwości, czy na pewno jest to błąd sterownika pompy ABS/ESP. Pan elektronik jest przekonany, że tak jest. Natomiast jak pisałem wcześniej specjalista z firmy która to naprawia ma wątpliwości, a dodatkowo w intrenecie są raczej sugestie, że przyczyną może być: czujnik położenia pedału hamulca(zostało wykluczone, wymieniłem go), serwo, czujnik ciśnienia na pompie hamulcowej...
    Ze względu na problemy, które opisywałem powyżej i dla świętego spokoju, jestem już gotów zaryzykować i zakupić używany sterownik pompy ABS/ESP, natomiast nie chciałbym ponosić kolejnych kosztów i tracić czas, jeśli by w ogóle miało okazać się, że przyczyną nie jest jednak sterownik pompy ABS.
    W związku z powyższym bardzo proszę o opinie, podzielnie się doświadczeniami i ewentualne wskazówki co można sprawdzić samemu mając dostęp do VAGa i podstawowych narzędzi(śrubokręty, klucze).

  2. #2
    Awatar _kris
    Dołączył
    Jul 2011
    Płeć
    Skąd
    KlubTT.pl
    Pojemność
    1.8T
    KM
    240
    Rocznik
    MM
    Kolor
    brudny
    Posty
    4,362
    Zacytuję Ci odpowiedzi dla błędu 00812:

    Cytat Zamieszczone przez Arttur Zobacz posta
    Brake Pressure Release Solenoid jest umieszczony bezpośrednio na na serwie hamulca na samym dole , sprawdź połączenie elektryczne .
    Jeśli będzie ok to sprawdź jeszcze włącznik świateł stop w kabinie nad pedałem hamulca , jeśli jest niesprawny to Brake Pressure Release Solenoid będzie wariował .
    i druga:

    Cytat Zamieszczone przez AcidTT Zobacz posta
    Tu chodzi o uszkodzony czujnik F83 na serwie lub okablowanie do niego. Ewentualnie uszkodzony jest selenoid w serwie (f84), a jesli tak to do wymiany serwo tak naprawde.
    Czyli sprawdzasz:
    - światła stop, czy działają i palą się płynnie, ewentualnie w ciemno wymieniasz czujnik na pedale hamulca (nie kupuj zamienników, tylko oryginał, zamienniki czasem działają z opóźnieniem w sensie nie w całym zakresie czujnika)
    - sprawdzasz okablowanie do czujnika F83
    - wymieniasz czujnik F83 (chyba są dwa identyczne jak się nie mylę)
    - ostatecznie w najgorszym przypadku całe serwo do wymiany.
    __________________________
    Pozdrawiam

  3. #3

    Dołączył
    Jan 2024
    Płeć
    Skąd
    Gliwice
    Pojemność
    1.8T
    KM
    224
    Rocznik
    1999
    Kolor
    śrebrny
    Posty
    2
    Dziękuję. Czyli mam rozumieć, że Pan elektronik na pewno się myli i przyczyną nie może być wadliwy uszkodzenie sterownika ABS/ESP ?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •