Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 24

Wątek: Eksplozja oleju, płonące TT.

  1. #1
    Awatar Bejrut
    Dołączył
    Dec 2013
    Płeć
    Skąd
    Krk
    Pojemność
    1.8T
    KM
    224
    Rocznik
    2001
    Kolor
    silver
    Posty
    389

    Eksplozja oleju, płonące TT.

    Witam. Właśnie zakończyłem łatanie odmy( z myciem kolektora i całego dolotu od turbo w dół, wymianę lambdy i termostatu, usunąłem kata przespawałem lambdę Turbo świeżo po regeneracji miesiąc temu, N75, DV, przepływka świeże. Pojechałem na autostradę. Dałem trochę w palnik i zaświecił się czek auto zaczeło przerywać jakby padła cewka. Zjechałem na pobocze bo spod machy dymi, macha w górę a tam w komorze silnika eksplozja oleju( tak z litrę lekką ręką) a olej raczył oczywiście się zapalić. Na szczęscie szybka interwencja więc TT ocalało( nawet kabli nie potopiło). Pytanie skąd mogło wywalić tyle oleju? Dolot do turbo czysty. W rurze turbo olej trochę więcej niż zwykle, gumowa czerwona rura turbo na ilę widać to cała, uszczelka kolektora wygląda na całą, płyn chłodniczy jest( więc zakładam że uszczelki pod głowica nie wydmuchało) ale brakuje litr oleju. Gdzie szukać. a i VAGA nie podepnę na razie bo aku padł

  2. #2
    Awatar Tomek69N
    Dołączył
    Jun 2013
    Płeć
    Skąd
    44-200 Rondnik
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    2001
    Kolor
    Myszowaty
    Posty
    475
    Oj, miałeś farta w niefarcie, że szybko zareagowałeś. Gaśnicą? Nie widać skąd, bo się wypaliło czy tyle środka gaśniczego? Pewnie sprawdzałeś opaski zaciskowe czy się trzymają porządnie, nie wiem, catch tank? Litr rozbryzgu to sporo.
    Ostatnio edytowane przez Tomek69N ; 29-08-2015 o 11:18

  3. #3
    Awatar hubi_pl
    Dołączył
    Sep 2012
    Płeć
    Skąd
    Warszawa
    Pojemność
    3.2 V6
    KM
    250
    Rocznik
    2004
    Kolor
    Czerwony
    Posty
    7,038
    1 zasada jak masz dym pod maska-maske uchylamy, nigdy cala w gore dobrze ze tt ocalala no i tobie sie nic nie stalo

  4. #4
    Awatar Bejrut
    Dołączył
    Dec 2013
    Płeć
    Skąd
    Krk
    Pojemność
    1.8T
    KM
    224
    Rocznik
    2001
    Kolor
    silver
    Posty
    389
    dobrze że się zatrzymał jeszcze jeden facet bo moja gaśnica tylko stłumila ogień dopiero drugą pomogła no ja żyje auto w proszku a dziury nie widać
    Ostatnio edytowane przez Bejrut ; 29-08-2015 o 15:01

  5. #5
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Super że nic Ci się nie stało i TT cała .
    W pierwszej kolejności proponuje wymyć dokładnie i wysuszyć silnik .
    Następnie trzeba by dolać oleju do właściwego poziomu i sprawdzić czy nie ma wycieków.

    Jeśli nie będzie to jest to wskazówka że cieknie jak jest pod ciśnieniem czyli głównym podejrzanym była linia olejowa zasilająca turbinę olejem lub linia powrotna oleju z turbiny do miski olejowej.
    W przypadku linii zasilającej wystarczy malutkie pęknięcie czy dziurka wiec musisz to bardzo dokładnie obejrzeć.

    Być może będzie widać dopiero po ponownym odpaleniu, trzeba by przeanalizować na podstawie błędów jakie wyskoczyły czy będzie to bezpieczny krok.








    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  6. #6
    Awatar Bejrut
    Dołączył
    Dec 2013
    Płeć
    Skąd
    Krk
    Pojemność
    1.8T
    KM
    224
    Rocznik
    2001
    Kolor
    silver
    Posty
    389
    Zastanawiam się jeszcze nad odmą. TT dalej brała olej mimo regeneracji turbo, olej w rurze turbo dalej był ( jak nie z turbo to tylko odma zostaje), był syk spod korka oleju przy odkręcaniu. Waliła olejem z dziur w rurkach od odmy, które wymieniłem na nowe węże paliwowe. Te rurki co wymieniałem były strasznie zabrudzone/zabite brudem w środku w sumie nie pomyślałem, że te które są całe też pewnie są zapchane i ich nie wyczyściłem( nie wspominając o separatorze), jak jechałem był swąd oleju/paliwa( zatrzymałem się oblukałem silnik czysto? czysto to pewnie śmierdzi dlatego że kata wywaliłem) przez pierwsze sto km jechałem delikatnie do 100/h i do 3 tyś max( hartowałem nowe hamulce) a jak dałem w palnik na autostradzie to.....
    No nic to na razie wróżenie z fusów. Musiałem szybko pożyczyć drugie auto i jechać do pracy. Jutro podepnę VAGA, uzupełnię olej i spróbuje rozwiązać przyczynę olejowej eksplozji...
    Na razie jedna nauczka: gaśnica zawsze zalegalizowana, pod siedzeniem albo pod ręką i najlepiej dwie albo 2kg bo gdyby nie druga to bym nie miał już o czym pisać.

  7. #7
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Trudno mi sobie wyobrazić scenariusz w którym takie ilości oleju wydostają się z tzw odmy.
    Nie mniej jednak zapchana czy też z innych powodów niedrożna odma może przyczynić się do poważnego wzrostu ciśnienia w skrzyni korbowej i pod pokrywą zaworów co w ekstremalnych przypadkach mogło by spowodować nieszczelność i jakiś poważny wyciek oleju.

    Dodatkowo, zwróć uwagę że temperatura w której następuje zapłon oleju jest dość wysoka .
    Żeby olej się zapalił to raczej przez kontakt z rozgrzanym kolektorem wydechowym , gorącą muszlą turbiny lub Down Pipe.

    Biorąc też pod uwagę to że Twoja turbina przepuszcza olej do części dolotowej to w sumie i tak prędzej ten olej poszedł by poprzez kolektor dolotowy i głowice do cylindrów i został spalony...

    Byłeś w stanie zobaczyć w którym miejscu '' najbardziej '' się pali ?






    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  8. #8
    Awatar Bejrut
    Dołączył
    Dec 2013
    Płeć
    Skąd
    Krk
    Pojemność
    1.8T
    KM
    224
    Rocznik
    2001
    Kolor
    silver
    Posty
    389
    zapalił się olej który wyciekł na metalową rurę turbo tuż przy łączeniu z czerwoną gumową rurą od turbiny wyglądało na zapon od temperatury
    po zgaszeniu sprawdziłem to połączenie było szczelne
    foto po wstępnym myciu z proszku( jeszcze na autostradzie
    Nazwa:  Burning TT.jpg
Wyświetleń: 409
Rozmiar:  405.1 KB
    http://zapodaj.net/76083e5473155.jpg.html

    ( nie mogę sobie poradzić z dodawaniem tych zdjęć:/)
    Ostatnio edytowane przez Bejrut ; 30-08-2015 o 07:17

  9. #9
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Hm.. W sumie jest to tuż nad gorącym kolektorem wydechowym .

    Nie pozostaje nic innego jak tylko wszystko dokładnie posprawdzać.
    W zasadzie to możesz zastosować taką samą procedure jak przed pierwszym odpaleniem silnika czyli odpinasz wtryski , cewki , wykręcasz świece (mniejsza kompresja ) i kręcisz rozrusznikiem wytwarzając ciśnienie oleju .
    Możesz do tego nawet ściągnąć tą metalową rurę abyś miał lepszy widok na kolektor

    Trzymam kciuki i działaj.






    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  10. #10
    Awatar Bejrut
    Dołączył
    Dec 2013
    Płeć
    Skąd
    Krk
    Pojemność
    1.8T
    KM
    224
    Rocznik
    2001
    Kolor
    silver
    Posty
    389
    Odpaliłem. Chodzi na trzy albo dwa gary. Na vagu
    7 Faults Found:

    17522 - Oxygen (Lambda) Sensor; B1 S2: Internal Resistance too High

    P1114 - 35-10 - - - Intermittent

    16804 - Catalyst System; Bank 1: Efficiency Below Threshold

    P0420 - 35-10 - - - Intermittent

    16514 - Oxygen (Lambda) Sensor B1 S1: Malfunction in Circuit

    P0130 - 35-10 - - - Intermittent

    16684 - Random/Multiple Cylinder Misfire Detected

    P0300 - 35-10 - - - Intermittent

    16685 - Cylinder 1: Misfire Detected

    P0301 - 35-10 - - - Intermittent

    16686 - Cylinder 2: Misfire Detected

    P0302 - 35-10 - - - Intermittent

    18010 - Power Supply Terminal 30: Voltage too Low

    P1602 - 35-00 -
    jutro wymienie cewki i zobaczę co dalej
    i tu pytanie: Cewki liczy się od lewej czy od prawej patrząc od przodu na silnik?
    Ostatnio edytowane przez Bejrut ; 30-08-2015 o 17:28

  11. #11

    Dołączył
    Oct 2013
    Płeć
    Skąd
    Kłodzko
    Pojemność
    1.8T
    KM
    225
    Rocznik
    1999
    Kolor
    niebieski
    Posty
    1,494
    Witam.
    Cewki, tłoki itd. liczy się od strony rozrządu, więc w tym wypadku patrząc na silnik TT - od lewej do prawej strony.

  12. #12
    Awatar Bejrut
    Dołączył
    Dec 2013
    Płeć
    Skąd
    Krk
    Pojemność
    1.8T
    KM
    224
    Rocznik
    2001
    Kolor
    silver
    Posty
    389
    Więc tak nowe fakty. Błędy z Vaga nie wracają. ( co o niczym nie świadczy) Auto chodzi nierówno i tłucze w okolicy czwartego cylindra ( licząc od rozrządu jakby padła cewka albo dwumas( trochę cichnie przy wciśnietym sprzęgle). Zamiana cewek miejscami niczego nie dała ( w Vagu błędy nie wyskakuja). Turbo coś tam świszczy. Jak przygazuje z rur kłęby białego dymu, biały dym spod korka oleju i z przewodów odmy( zdjąłem grzybka drożny w obie strony). Oleju raczej po dolaniu nie ubyło, płyn chłodniczy bez zmian.
    Ostatnio edytowane przez Bejrut ; 30-08-2015 o 19:36

  13. #13
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    W takiej sytuacji proponuje odkręcić świece i zobaczyć czy nie są zalane olejem .
    Również dobrze by było odkręcić kolektor dolotowy i zobaczyć jak wyglądają kanały dolotowe w głowicy...

    To wszystko jednak i tak nie rozwiązuje głównego problemu czyli wycieku oleju i jego zapłonu ..
    Sprawdź drożność całego układu PCV od bloku silnika po TIP.
    Zobacz też czy na połączeniu głowicy z blokiem i głowicy z pokrywą zaworów nie ma śladów wycieku , głownie od strony kolektora wydechowego ale przez wycieki w innych miejscach olej też może dostać się w okolice kolektora .

    Turbina pewnie do wymiany ale i tak trzeba poszukać którędy ten olej się wydostał.






    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

  14. #14
    Awatar Bejrut
    Dołączył
    Dec 2013
    Płeć
    Skąd
    Krk
    Pojemność
    1.8T
    KM
    224
    Rocznik
    2001
    Kolor
    silver
    Posty
    389
    Wziąłem urlop( a co urlop po polsku) i postanowiłem wyjąć ten silnik. Został mi do wyjęcia blok i odkręcenie uchwytu turbiny.
    Co z nowości: zbrojony przewód oleju do turbo pęknięty - prawdopodobnie on walił olejem( chociaż po odpaleniu nie widziałem wycieków z tej okolicy)
    Turbo się obraca luzów nie widać ale ocenię jutro jak wyciągnę na stół. Odma drożna wali mgiełką oleju. Niewielki wżer/ukruszenie na krzywce pierwszego zaworu
    zawory nie za piękne ale bez dramatu ( jakbym dostał większy przydział na zdjęcia to bym wrzucił )
    Pierwszy cylinder jak na zdjęciu
    Nazwa:  pierwszy gar.jpg
Wyświetleń: 326
Rozmiar:  226.0 KB
    Dalej nie widzę związku z stanem 1 gara a pękniętym wężem olejowym turbo( ni cholery tego połączyć) i olejem w dolocie.
    Jutro wyciągnę turbo i wał to zobaczymy co tam jeszcze się podziało.
    A teraz tysiąc pytań do:
    1. Szlifować czy rozwiercić do 2.0?
    2. Wymienić 1 tłok czy wszystkie?
    3. Rozrząd zrobiony 20 tyś temu wymienić sam pasek czy wszystko?
    4. Po takim gotowaniu wymienie świece. Cewki też dawać nowe?
    5. Jak rozpięta skrzynia to może sprzęgło od razu.
    6. A może go zakuć od razu? Co bym musiał wtedy kupić?

  15. #15
    Awatar Arttur
    Dołączył
    Nov 2006
    Płeć
    Skąd
    Schaumburg USA
    Pojemność
    2.0T
    KM
    4XX
    Rocznik
    ////
    Kolor
    czarny
    Posty
    8,863
    Przykro widzieć takie coś, niestety jest jak jest.
    Widać że nadtopił się tłok przez co pierścień już nie uszczelnia bo wszystkie gazy idą za nim ..

    Moja teoria jest taka że najpierw nastąpiła ta awaria tłoka przez co ciśnienie doładowania i gazy spalinowe dostały się do skrzyni korbowej wytwarzając tam dość solidne ciśnienie którego nie był w stanie ogarnąć system PCV.

    Na skutek zwiększonego ciśnienia w skrzyni korbowej olej dostający się do pompy był już pod wyższym ciśnieniem więc i na wyjściu z pompy (zwłaszcza przy wyższych obrotach ) ciśnienie oleju mogło być sporo wyższe niż zwykle czego z kolei nie wytrzymał ( być może już zmęczony ) wężyk zasilający turbinę olejem.

    Taki scenariusz wydaje mi się najbardziej prawdopodobny i logiczny .
    Koniecznie trzeba dojść do przyczyny utopienia tłoka .. Uboga mieszanka , niedomagająca pompa , zatkany wtryskiwacz , ? ....


    Cytat Zamieszczone przez Bejrut Zobacz posta
    A teraz tysiąc pytań do:
    1. Szlifować czy rozwiercić do 2.0?
    Nie rozwiercisz na 2.0, do tej operacji potrzebujesz wał korbowy od 2.0 FSI/TSI (lub ewentualnie z ''wolnego ssaka'' 2.0 ale to będzie odlewany wał nie kuty) , tłoki robione specjalnie pod tą właśnie przeróbkę , no i wtedy już obowiązkowo lepsze korby . To tylko główne części a jest jeszcze masa drobiazgów które muszą być.

    2. Wymienić 1 tłok czy wszystkie?
    Wszystko zależy w jakim stanie są pozostałe . Najlepiej wszystkie ale ...
    Można by wymienić tylko jeden tylko wtedy trzeba koniecznie zważyć wszystkie i dopasować wagowo jeśli trzeba + nowe pierścienie na wszystkie tłoki .

    3. Rozrząd zrobiony 20 tyś temu wymienić sam pasek czy wszystko?
    Pasek i sam napinacz ( ta część z zawleczką )

    4. Po takim gotowaniu wymienie świece. Cewki też dawać nowe?
    Świece proponuje wymienić , cewki niekoniecznie ale wymaga to sprawdzenia.
    Nie wiem też jak ''stare'' masz cewki..

    5. Jak rozpięta skrzynia to może sprzęgło od razu.
    Nie wiem jaki masz budżet ale proponowałbym skupić się w tej chwili na silniku bo tutaj nie można iść na skróty a jak skończysz to będzie się można nad sprzęgłem zastanawiać .
    Zawsze wizualnie można sprawdzić jego stan i mniej więcej wiedzieć na czym się stoi

    6. A może go zakuć od razu? Co bym musiał wtedy kupić?
    Jak już silnik otwarty to w sumie dobra okazja . Oczywiście ma to sens jedynie w przypadku gdy planujesz wymianę turbiny na większą lub nawet hybrydę..
    Poza tym wszystkim co musi być do skręcenia silnika to potrzebujesz ekstra tylko korby i panewki.

    Wracając do fotek to wklejaj jak najwięcej . Zawsze to lepiej jak widać o co chodzi .
    Ja wszystkie moje fotki jakie zamieściłem na forum mam na serwerze zewnętrznym nie ''na forum''.
    Musisz jedynie wpisać kod aby ładnie się foty wyświetlały w poście.

    Kod:
    [img]link bezpośredni do fotki[/img]
    Niektóre serwisy hostingowe oferują już nawet gotowe linki na fora i nie trzeba nawet kodować linków..

    Trzymam kciuki i życzę powodzenia przy naprawie.








    Pozdrawiam


    Cytat Zamieszczone przez John Dryden
    Beware the Fury of a Patient Man

Podobne wątki

  1. Kontrolka oleju
    Przez szweda w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 131
    Ostatni post / autor: 25-03-2019, 12:08
  2. wymiana oleju
    Przez siwycyfra w dziale MK2 (2006-2014)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-01-2017, 22:34
  3. Zakup oleju.
    Przez wolkriss1797 w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 05-04-2016, 21:30
  4. Ciśnienie oleju??
    Przez RoGaS w dziale MK1 (1998-2006)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-11-2014, 21:35
  5. MAF w oleju
    Przez schabek17 w dziale Ogólne
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-06-2012, 08:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •